Simona Halep o bate pe Ana Ivanovic in sferturile de la Madrid Open 2014. In semifinale romanca se va confrunta cu Petra Kvitova

Simona Halep si-a asigurat un loc în semifinalele turneului de tenis Madrid Open, cu o victorie (6-2 6-2) asupra jucatoarei din Serbia, Ana Ivanovici (scroll pentru video).

Ivanovic a inceput meciul in forta reusind un break chiar la prima oportunitate, dar Halep a fost capabila de a reveni aproape instantaneu echilibrand situatia.

Romanca in varsta de 22 de ani a rămas dominanta pe teren, ea câștigand încă doua break-uri pe serviciul adversarei pentru a castiga primul set cu scorul de 6-2.

Setul doi a inceput cu fost o lovitură serioasa pentru Ivanovic, care si-a pierdut serviciul, dar a reușit să castige la randul ei un break pe serviciul Simonei.

Totusi Ivanovici nu a fost intr-o forma de zile mari facand numeroase greseli ce au fost speculate cu inteligenta de Halep care si-a adjudecat si cel de-al doilea set cu scorul de 6-2.

In semifinala de sambata, Simona Halep o va intalni pe jucatoarea Ceha Petra Kvitova care a reusit sa ajunga in acest stadiu al competitiei fara a castiga nici un set in sferturi, ea beneficiind de retragerea liderului WTA Serena Williams care a acuzat dureri la coapsa stanga.