FC Botosani 1-1 Debrecen VSC : Moldovenii reusesc un egal cu liderul fotbalului din Ungaria

Echipa de fotbal FC Botosani a reusit un rezultant excelent in Ungaria unde a incheiat la egalitate, scor 1-1, disputa amicala cu liderului actual al campionatului din tara vecina, Debrecen VSC. Meciul a avut loc sîmbătă pe terenul Academiei de Fotbal din Debrecen.

Gazdele au marcar in minutul 15 prin Kulcsar, iar scorul a remas nemodificat pana la pauza. În repriza botosanenii au intrat mai motivati pe teren, iar acest lucru s-a facut notificat in minutul 55 cand estonianul Eino Puri a trimis minge in bară.

Jucatorii lui Leo Grozavu au marcat golul egalizator în minutul 77, la o lovitura de cap a lui George Cîrjan.

Echipele partidei amicale de la Debrecen:
FC Botoşani: Curileac – Patache, Plămadă, Tincu, Acsinte – Fulop, Croitoru, Puri, Dinga – Hadnagy, Vertelis. În repriza a doua, pentru Botosani au jucat: Lazar – C. Dinu, Poverlovici, Ursu, Jardan – Danci, Vaşvari, Vraciu, Codoban – Cârjan, Vertelis.

Debrecen VSC: Novakovics – Bernáth, Mészáros, Máté, Ferenczi – Szécsi M., Mihelicz, Zsidai, Se. Bouadla – Kulcsár, Volas. Au mai jucat: Verpecz – Lázár, Króner, Brkovics, Korhut – Dombi (Rezes 77.), Spitzmüller, Ludánszki, Szakály (Sl. Bouadla 82.) – Sidibe, Kovács Á.

FC Botosani a revenit in cantonamentul de la Baile Felix, si va juca impotriva echipei Olimpia Satu Mare pe 22 ianuarie. Sursa: GSP